Apple fikrini değiştirdi! iPhone 14 fiyatı ortaya çıktı

Apple fikrini değiştirdi! iPhone 14 fiyatı ortaya çıktı

Apple’ın yeni amiral gemisi telefonu iPhone 14 serisi için artık son dokunuşlar yapılıyor. Seri, bir sorun çıkmaması halinde Eylül ayında satışa sunulacak. Merakla beklenen serinin özellikleri netleşmeye başlamışken gözler yapıtın fiyatlandırmasında.

iPhone 14, 799 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak

Değerli sızıntı kaynakları daha önce de iPhone 14 serisinin fiyatlarıyla ilgili birtakım bilgiler paylaştı. Bu paylaşımlar, serinin selefine göre en az 100 dolar daha fazla olacağı tarafındaydı. O derece ki daha önce şirkete yakın kaynaklar da bu bilgiyi doğrular nitelikte paylaşım yaptı.

Ancak görünen o ki Apple fikrini değiştirdi. Şirket, iPhone 13 serisini 799 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkarmıştı. Gelen bilgilere göre Apple, artırım yapmayarak iPhone 14 serisini tekrar 799 dolardan başlatacak. Şirketin bu kararı almasının gerisinde son derece kolay bir neden duruyor.

Haber kaynağına göre bunun nedeni küresel cep telefonu pazarındaki sakinlik ve talep düşüşü. Öte yandan birçok şirket, küresel iktisattaki dalgalanmaları göz önünde bulundurarak siyasetlerini düzenliyor. Apple bu doğrultuda iPhone 14 serisi özelinde artırım yapmamanın en âlâ çıkış yolu olduğunu savunuyor.

Öte yandan iPhone 14, 14 Plus modellerinin A15 Bionic yongasından, üst düzey özelliklere sahip modelleri iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ise A16 Bionic işlemcisinden güç alacak. Gelen bilgilere göre şirket, serinin yeni ailesindeki iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ta 6 GB RAM ile birlikte tekrar LPDDR4X standardını kullanacak. Lakin iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’te ise LPDDR5’e yükseltilecek.