Bayanlar, Kaslı Erkeklerden Daha Fazla mı Hoşlanıyor?

Bayanlar, Kaslı Erkeklerden Daha Fazla mı Hoşlanıyor?

Frederick’e nazaran erkek tavus kuşları, kanatlarını açarak âlâ durumda olduklarını dişilerine gösteriyor. Erkek bireyler de testosteron ve bağışıklık sistemi açısından güçlü olduklarını kaslı bedenlerini bayanlara göstererek tabir edebiliyor.

Tekrar birebir araştırmada kaslı erkeklerin yüzde 32’sinin, partnerleri yanlarında yokken bir bayanla birlikte olma ihtimali öteki erkeklere nazaran iki kat fazla olduğu üzere bir data ortaya çıkıyor. Olağan ki tek bir araştırmadan yola çıkarak bir genelleme yapmak üzere bir emelimiz yok. Lakin bu araştırmanın sonuçları, kaslı erkeklerin bayanlar tarafından neden ilgi gördüğünü daha da bir merak konusu haline getirdi diyebiliriz. Pekala bayanlar sahiden de fizikî olarak kaslı görünümdeki erkeklerden mi hoşlanıyor, yoksa durum biraz daha farklı olabilir mi? Gelin, birlikte bu mevzuyu tartışalım.

Kas, erkekte gücün belirtisi olarak görülüyor olabilir.

Araştırmacılar, erkeklerin fizikî çekiciliğinde güçlü görünmenin ehemmiyetinden bahsediyor. Yani kaslı görünen erkeklerin, toplumsal yapıda ülkü olarak belirlenen erkek vücudunda olduğu istikametinde bir algı mevcuttur.

Yeniden bir araştırmada 160 bayanla görüşülerek erkeklerin fizikî ve ferdî cazipliğini iki kategoride derecelendirmeleri isteniyor. Bayanlar, karşılarına getirilen erkek askerlere bakarak 1’den 7’ye kadar puanlama yapıyorlar. Araştırma sonucunda, ankete katılan bayanların hiçbiri, daha zayıf görünen erkekleri, güçlü buldukları (kaslı olanlar) erkeklere nazaran cazip bulmamıştı. Alışılmış bu araştırmanın sonuçları üzerine de tenkitler gecikmedi.

Güçlü vücudun, kaslı olmakla eş kıymet tutulması erkek vücudunu estetikleştiriyor olabilir.

 

Üstte bahsedilen araştırmanın sonuçlarına yönelik sosyolog Lisa Wade, Amerikan toplumunda uzun uzunluklu, fit, omuzları güçlü erkeklere bedel verilmesinin bu sonuçları etkilediği istikametinde bir tenkitte bulunuyor.

Yani aslında erkek vücuduna yüklenen kültürel manalar, beğeninin oluşmasında tesirli olabiliyor. Mesela bir toplumda ne tıp vücutlara paha veriliyorsa o vücudun her daim daha cazip olması beklenen oluyor. Üstelik elde edilmesi sıkıntı görünen vücutların de şahıslara daha alımlı geldiği söz edilebilir.

Pekala bayanlar yalnızca kaslı erkekleri mi cazip buluyor, öteki hiçbir belirleyici kriter yok mu?

 

Bayanların, kısa vadede kaslı erkeklere ilgi duyduğu lakin uzun vadede daha farklı kriterlere dikkat ettiği istikametinde diğer savlar da mevcut. David Frederick, kısa vadede birden fazla bayan için kaslı bedenin alımlı olduğunu söylüyor fakat uzun periyodik birliktelik isteyen bayanların kaslı bedenle pek fazla ilgilenmediklerini de kelamlarına ekliyor.

Mesela Kaliforniya Üniversitesi vasıtasıyla yürütülen araştırmadaki bilgilerde Frederick’in kelamlarını doğrulayacak kimi bulgulara erişmek mümkün. Ankete katılan bir bayan sörfçü, birisiyle flört ederek, kişilik açısından daha düzgün olduğunu düşündüğü kısa uzunluklu, kel bir erkekle evlendiğini lisana getiriyor. Ankete katılan bayanların birçoklarının emsal yorumları yaptığını görebiliyoruz. Bayanlar her ne kadar görünüşün ehemmiyetini lisana getirse de uzun vadede itimat duymanın, düzgün bir zekâ düzeyinin daha kıymetli olduğunu söylüyorlar.

Yapılan öteki araştırmalara nazaran de göbekli erkekler, bayanlara cazip gelebiliyor.

 

Clue isimli bir uygulama tarafından yürütülen araştırmada, yaklaşık 60.000 bayanın erkeklerde aradıkları özelliğin yeterlilik olduğu ve bayanların yüzde 45’inin biraz kilolu olan ortalama bedenli erkekleri kaslı erkeklere tercih ettiği görülüyor.

Yeniden Mumbai’de yapılan bir araştırmada göbekli erkeklerin ilgide partnerleri için hayli düzgün ve tatmin edici özellikler gösterdikleri ortaya koyulmakta. Anlaşılan o ki partner seçiminde bayanlar için fizikî görünüm her ne kadar kıymetli olsa da duygusal ve davranışsal özellikler de bir o kadar değerli olabiliyor.

Editör Notu: Bu metinde yapılan araştırmalar üzerinden okuyucuya bir bakış açısı sunmak amaçlandığı için katılık tezinde bulunulmadığının altını çizmek istiyorum.